Certyfikat SSL – czy warto go mieć?

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Dziś coraz częściej słyszy się, że każdy, kto poważnie myśli o biznesie w Internecie, powinien wyposażyć swój serwis www w certyfikat SSL. Czy rzeczywiście taki certyfikat jest konieczny? Postanowiliśmy sprawdzić, jak jest naprawdę, a przy okazji wyjaśnimy, czym w ogóle jest SSL.

Trudno nie zauważyć, że w ciągu ostatnich lat nasiliły się przypadki cyberprzestępstw, a zagrożeni są tak samo internauci, jak i właściciele różnych serwisów internetowych. Nic dziwnego, że w tej sytuacji coraz większy nacisk kładziony jest na kwestie związane z bezpieczeństwem. Certyfikaty SSL są jednym z możliwych zabezpieczeń. Oferuje je coraz więcej dostawców usług internetowych, a niektórzy mogą się pochwalić także bardzo szeroką ofertą certyfikatów SSL. Zanim sprawdzimy, dlaczego warto mieć taki certyfikat, warto wyjaśnić, czym jest SSL. 

Czym jest certyfikat SSL?

SSL to skrót od angielskiego wyrażenia Secure Socket Layer – to po prostu protokół sieciowy, który doskonale się sprawdza w zabezpieczaniu połączeń internetowych. Dzięki certyfikatowi SSL można skutecznie chronić dane, które są poufne, przesyła się je drogą elektroniczną między stroną www a serwerem. Warto pamiętać, że dany certyfikat SSL jest przypisany do konkretnej domeny internetowej. Każdy taki certyfikat jest podpisywany przez odpowiednią instytucję, która zajmuje się zatwierdzaniem certyfikatów SSL. Tylko takie certyfikaty mogą zostać uznane za wiarygodne i rzeczywiście bezpieczne.

Czy certyfikat SSL jest rzeczywiście potrzebny?

Dlaczego strona www potrzebuje certyfikatu SSL? Oczywiście przede wszystkim chodzi o kwestie bezpieczeństwa. Użytkownicy mają coraz większą wiedzę na temat cyberzagrożeń. Certyfikat SSL zwiększa zaufanie do danego serwisu www. Użytkownik może być pewny, że dane, które zostawia na konkretnej stronie www (np. po wypełnieniu formularza czy przy realizowaniu płatności) są bezpieczne. Pamiętajmy, że najpopularniejsza dziś przeglądarka internetowa, czyli Chrome, otwarcie ostrzega przed stronami bez SSL jako potencjalnie niebezpiecznymi.

Kolejna kwestia to fakt, że certyfikat SSL pomaga w promowaniu strony www w Internecie i w działaniach SEO. Google po prostu promuje strony z certyfikatami SSL w swojej wyszukiwarce. Nie można również zapominać, że protokół SSL traktowany bywa również jako jedno z narzędzi ułatwiające wypełnienie obowiązku wynikającego z RODO.

Bez wątpienia bardziej się opłaca mieć certyfikat SSL niż go nie mieć. Taki certyfikat to właściwie same korzyści, dlatego myśląc poważnie o działalności biznesowej w Internecie, nie można zapomnieć o SSL.