Tarot, czyli cyfrowa wróżka
Branża IT jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się na całym świecie. Trudno wyobrazić sobie teraz życie bez komputera, internetu czy aplikacji na telefon. Jak wygląda praca w firmie IT?
Praca w branży IT jest owiana wieloma stereotypami. Zwłaszcza odnośnie do informatyków, którzy niczym roboty niestrudzenie piszą kod od rana do wieczora. Mówi się, że to zamknięci w sobie, skupieni introwertycy, lecz mało osób zdaje sobie sprawę, że praca w IT to przede wszystkim kontakty międzyludzkie. W tej branży trudno będzie odnaleźć się osobom nieśmiałym. Dzieje się tak, ponieważ firmy IT często mają swoje oddziały na całym świecie i zatrudniają mnóstwo specjalistów. Tworzą one teamy, które chociaż mogą być oddalone od siebie o setki kilometrów, pracują nad powstaniem jednej całości.
Wbrew pozorom trzeba więc być komunikatywnym i wielozadaniowym, bo nie wiadomo, co aktualnie będzie trzeba zrobić. Nadanie pilnej przesyłki do Londynu, Hongkongu lub Teksasu, internetowy meeting z kolegami z Malezji, spotkanie z klientem zza granicy — to tylko kilka przykładów zadań, jakie stoją przed informatykiem. Wobec takich wyzwań niezbędna jest otwartość, dobra znajomość języków obcych oraz silne nastawienie na cel.
Mówi się również, że informatycy mogą przebierać w ofertach pracy bez liku i to oni stawiają w swej branży warunki. Niestety przy tak dynamicznie rozwijającej się i zmiennej branży, to informatyk musi walczyć o to, żeby stale być na bieżąco. Sam pewnie zauważyłeś, że smartfon, który jest nowoczesny dziś, nazajutrz może stać się niemodnym staruszkiem.
Dlatego właśnie informatyk musi rozwijać się wraz z branżą, a nawet zawsze być w gotowości na postawienie jednego kroku więcej. Stała nauka, chęci, szkolenia oraz wyjazdy są zatem codziennością pracownika firmy IT. Inaczej staje się on coraz mniej przydatny. Dodatkowymi atutami jest także posiadanie umiejętności miękkich, taki jak komunikatywność czy umiejętność przekazywania swojej wiedzy innym.
Kolejny stereotyp mówi o tym, że informatyk może pracować z domu. Jedyne czego potrzebuje to komputer i kilka litrów czarnej, pobudzającej kawy. Niestety, nieprawda. Pracownik firmy IT często musi się liczyć z ewentualnymi wyjazdami. IT to bowiem potężna branża, która z natury ma charakter międzynarodowy. Podejmując więc pracę jako informatyk, należy liczyć się z kilkudniowymi lub kilkutygodniowymi delegacjami w celu poprawy współpracy.
Od czasu do czasu po prostu trzeba się spotkać, aby omówić szczegóły projektu, zwłaszcza gdy jest on skomplikowany. Wówczas nie wystarczą jedynie maile czy przesyłki. Do Londynu można jeszcze pojechać na jeden dzień, ale nieraz wylatuje się z kraju np. do Singapuru na długie tygodnie i trzeba mieć tego pełną świadomość. Jeżeli wiec marzysz o pracy informatyka, bo nie czujesz się dobrze w bezpośrednich relacjach z innymi ludźmi, dobrze się nad tym zastanów.