Tarot, czyli cyfrowa wróżka
Oszustwa w sieci są na porządku dziennym. Cyberprzestępcy najczęściej korzystają z tego, że nieuważnie czytamy korespondencję i zbyt szybko klikamy, akceptując wszystko, co jest nam podsuwane pod nos. Na co należy uważać? Oto 5 najczęstszych oszustw w sieci!
Oszustwa w sieci to bardzo popularne zjawisko, najczęściej dotyczy ono zakupów przez Internet oraz internetowych płatności. Na które z nich trzeba w szczególności uważać? Oto TOP 5 najczęściej stosowanych oszustw!
Zawsze dokładnie sprawdzaj stronę sklepu internetowego, z którego usług chcesz skorzystać. Jeśli strona jest nieprofesjonalna, nieestetyczna, brakuje regulaminu i adres nie zaczyna się od „https”, coś tu nie gra!
Nigdy nie pobieraj na telefon aplikacji, które nie zostały ściągnięte przynajmniej kilkaset razy. Zawsze czytaj opinie użytkowników i sprawdzaj, kto opublikował daną aplikację.
Jeśli dostałeś podejrzaną wiadomość, mówiącą o tym, że na Twoim koncie zanotowano podejrzaną aktywność, najlepiej skontaktuj się bezpośrednio z dostawcą usługi. Nigdy nie podawaj dodatkowych danych ani nie otwieraj załączników – w ten sposób możesz zostać przekierowany na stronę, która ukradnie Twoje dane!
W momencie, gdy bank prosi Cię o podanie kodu karty płatniczej, powinna Ci się zapalić w głowie czerwona lampka. Cyberoszuści często nakłaniają do zalogowania się na koncie, pod pretekstem przywrócenia pełnej funkcjonalności lub uzupełnienia ważnych danych. Użytkownik często nie zdaje sobie sprawy, że zamiast logować się do banku, loguje się na fałszywej stronie stworzonej przez hakera.
Jeśli dostałeś podejrzaną wiadomość, mówiącą o tym, że Twoja skrzynka jest zapchana lub Twoje konto jest nieaktywne i trzeba się ponownie zalogować, by je odzyskać, może to być próba oszustwa. Sprawdź dokładnie adres, z jakiego został wysłany e-mail i nie klikaj nigdy na niepewne łącza.
Jeśli padłeś/aś ofiarą internetowego oszustwa, zgłoś się jak najszybciej na policję. Przygotuj ze sobą dokumentację – screeny z korespondencji, wydrukowane e-maile. Skontaktuj się ze swoim bankiem i poproś o zwrot uiszczonej płatności. Dla pewności możesz pozmieniać wszędzie hasła lub zablokować swoje konto i karty, z których korzystasz.
Chcesz dowiedzieć się więcej o bezpieczeństwie w sieci? Sprawdź nasz artykuł: Czy sieci WiFi są bezpieczne?