Blockchain – jak działa?

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Blockchain to system, którego nie da się żaden sposób złamać, sam zaś może zmienić oblicze wielu branż. W nim zapisywane są wszystkie transakcje realizowane w sieci Bitcoin.

Czym jest blockchain? 

Blockchain jest to swego rodzaju łańcuch bloków służących do przechowywania i przesyłania informacji o przeprowadzonych transakcjach w internecie. Są one ułożone w postaci nastepująch po sobie bloków danych. Każdy taki blok danych zawiera informacje o liczbie przeprowadzonych transakcji, a po nasyceniu go informacjami, tworzy się kolejny blok danych. I tak za każdym razem, aż uzyskamy łańcuch bloków. W takim łańcuchu średnio, co 10 minut pojawia się nam nowy blok, w którym to przesyłane są informacje o różnych transakcjach, chociażby handlowych czy udziałów, akcji oraz wytworzeniu energii elektrycznej, czy kupnie bądź sprzedaży walut.

Blockchain – jak działa?

Blockchain działa na zasadzie utrzymywania wspólnej i zbiorowej księgi rachunkowej transakcji, w postaci cyfrowej i działającej w całej sieci, w tych samych kopiach. Technologia blockchain oparta jest o sieć peer-to-peer bez żadnych centralnych komputerów, systemów zarządzających czy weryfikujących przeprowadzone transakcje. Każdy komputer podłączony do sieci może brać udział w przesyłaniu i wierzytelności transakcji, a w przypadku blockchain udział biorą bloki w ramach księgi transakcji. Dana księga jest dostępna dla wszystkich, lecz w pełni chroniona jest przed niepowołanymi przez dość skomplikowane narzędzia kryptograficzne. Każdy użytkownik ma podgląd na swoje transakcje, przez co są one publiczne, lecz dostępne w ramach praw dla danego użytkownika. Można przejrzeć całą historię transakcji, od samego początku, aż do ostatniej dokonanej transakcji.

Blockchain – do czego służy?

Technologii blochchain używa się głównie do obsługi transakcji związanych z handlem, walutami, akcjami, czy rynkiem energii elektrycznej. Obecnie twórcy blockchain pracują nad wykorzystaniem łańcucha bloków, jako księgi rachunkowej w bankowości, czy systemie uwierzytelniania dokumentów oraz podpisu elektronicznego w administracji państwowej, jak również zapisu notarialnego. Wszystkie wymienione wyżej transakcje mogą być dokonywane bezpośrednio między obiema stronami transakcji, a w blokach danych można przechowywać dowolne typy transakcji. Jednym z takich zastosowań są tzw. bitcoiny, których przyszłość jest nieznana, zaś blockchain może zajść daleko. Znalazł on uznanie m.in. w branży finansowej, energetycznej i handlu.

Bezpieczeństwo to podstawa

Transakcje dokonywane w blockchain zapisywane w łańcuchu bloków są nieodwracalne. Oznacza to, że ich nie da się w żaden sposób podrobić i są odporne na wszelkiego rodzaju manipulacje ze strony osób trzecich. Aby złamać sekwencję bloków w blockchain potrzeba takiej mocy, równej połowie Internetu. Jeżeli podjęłoby się próbę zmiany jednego bloku, to pociągamy za sobą zmianę całego następującego po nim bloku. Wiąże się to z blokowaniem dokonywania jakichkolwiek zmian. Ponieważ węzły w blockchain odkryją, że ktoś próbował oszukać system niezgodnie z zapisami w sieci. Zatem idea samego blockchain i zaawansowane metody matematyczne i zabezpieczenia pozwalają na zaufanie danym zawartym w księgach rachunkowych transakcji.

Kto skorzysta?

Na pewno skorzysta na tym branża finansowa. Ponieważ ta branża, jako pierwsza poznała potencjał blockchain. Od przeszło trzech lat widzimy coraz więcej start-upów, które opierają się o technologie kryptowalut opartych na blockchain. Oprócz branży finansowej skorzysta na tym przede wszystkim energetyka. Ponieważ technologia blockchain idealnie nadaje się do rozliczania transakcji kupna czy sprzedaży energii między producentem a klientem.