Bezpieczeństwo danych w chmurze – fakty i mity

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Internetowe chmurowe magazyny to rozwiązanie, które jest coraz częściej wprowadzane do codziennego życia małych i dużych firm. Czy należy się obawiać o bezpieczeństwo danych w chmurze? Jakie rozwiązania proponują dostawcy Clouds, by zapewnić swoim użytkownikom należyte bezpieczeństwo?

Czym jest tzw. Cloud? Na czym polega przechowywanie danych w chmurze?

Cloud, to internetowy magazyn, w którym możemy przechowywać swoje dane, zarówno te prywatne, jak i firmowe. Usługa jest ostatnio coraz bardziej popularna, z uwagi na dużą wygodę i przydatność we współczesnym, scyfryzowanym świecie. Do przechowywanych plików możemy dotrzeć praktycznie z każdego miejsca na świecie, wystarczy mieć jedynie dostęp do sieci internetowej. Przechowywane na publicznych serwerach dane są zaszyfrowane, ale możemy je udostępniać wybranym osobom oraz modyfikować według uznania. A co, jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych w chmurze?

Bezpieczeństwo danych w chmurze – fakty i mity

Zanim dane naszej firmy trafią na serwer i zostaną zmagazynowane w chmurze, muszą przejść przez wiele procedur zabezpieczających. Bezpieczeństwo danych w chmurze opiera się na założeniu, że udostępnione dane powinny być niewidoczne dla nieautoryzowanych użytkowników. Czy tak rzeczywiście jest?

Jeden z powszechnie panujących mitów dotyczących internetowych chmur mówi o tym, że do danych w chmurze ma dostęp każdy. Jest to błędne założenie, ponieważ każda firma zajmująca się obsługą publicznej chmury kładzie ogromny nacisk na cyberbezpieczeństwo. Dane są szyfrowane w taki sposób, by nie tylko niepożądani użytkownicy, ale i również pracownicy internetowej chmury nie mieli do nich dostępu. Do Twoich danych masz dostęp wyłącznie Ty i osoby oraz urządzenia, którym je świadomie udostępnisz i je dla nich autoryzujesz!

Kolejny mit zbudowany wokół internetowej chmury dotykający takich sfer jak bezpieczeństwo danych w chmurze to możliwość utraty zmagazynowanych danych. Do utraty danych może dojść w wyniku awarii serwera, braku należytej autoryzacji, włamania cyberprzestępców lub zwykłego błędu ludzkiego. Jednak sytuacje takie zdarzają się bardzo rzadko. W ostatnich latach operatorzy internetowych chmur znacznie zwiększyli bezpieczeństwo usług, ale trzeba dmuchać na zimne. Warto regularnie sporządzać kopie zapasowe ważnych dokumentów, by zminimalizować koszta ewentualnej utraty danych. Wychodząc na przód oczekiwaniom klientów biznesowych, niektórzy dostawcy Clouds (np. Microsoft) wprowadzili nową usługę, która pozwala odzyskiwanie utraconych danych. Moduł OneDrive for Business, bo o nim mowa, pozwala na prześledzenie zmian dokonanych w plikach w ciągu ostatnich 30 dni oraz przywrócenie danych.