Tarot, czyli cyfrowa wróżka
Czym są backdoory i dlaczego są takie niebezpieczne dla oprogramowania firmowego? Dowiedz się jak zabezpieczyć się przed takimi zagrożeniami w Twojej firmie.
Nie tylko wirusy i trojany oraz ataki hakerskie są zagrożeniem dla współczesnego przedsiębiorstwa. Również wspomniane we wstępie backdoory (tzw. tylne furtki) stwarzają ryzyko wycieku danych z firmy oraz nieautoryzowanej kontroli nad jej zasobami. Jest wiele powodów, dla których programiści lub zewnętrzne firmy mogą stosować tego rodzaju sztuczki, ale jedno jest pewne – za każdym razem narażają one naszą firmę na ogromne niebezpieczeństwo.
Zakłada się, że tylko do 2020 roku na rynek trafi 31 miliardów urządzeń podłączonych do internetu, a do roku 2025 liczba ta przekroczy 75 miliardów urządzeń. Każde urządzenie działające pod kontrolą jakiegoś oprogramowania naraża firmę na niebezpieczeństwo utraty lub wycieku danych. Obecnie należy sobie zdać sprawę, iż same backdoory wykorzystywane są także przed światowe rządy oraz korporacje, o czym przekonała nas afera Edwarda Snowdena z WikiLeaks.
Czasami zdarza się, że sam backdoor jest najzwyczajniej w świecie błędem programistycznym i niezamierzonym działaniem. Zdarza się również, że backdoory wykorzystywane są do zdalnej administracji urządzeniami i maszynami w IT. Pozwala to np. na aktualizację i monitoring różnych elementów infrastruktury sieciowo-sprzętowej. Samo jednak istnienie backdoora świadczy o luce w systemie, która jest wykorzystywana poza wiedzą użytkownika lub klienta.
Obecnie stwierdzono, że firmy mają obecnie spory problem z identyfikacją backdoorów w aplikacjach i narzędziach wykorzystywanych w obrębie przedsiębiorstwa. Wynika to z kosztów jakie należy ponieść, aby odnaleźć takie luki, ale także z braku wiedzy i znajomości w temacie. W większych i bardziej świadomych firmach stosuje się regularne audyty oprogramowania w celu odnalezienia luk i słabych elementów zabezpieczeń, jednak nie zmienia to faktu, iż jest to czasochłonne, kosztowne i trudne zajęcie nawet dla najlepszych specjalistów w branży. Sam test nie daje także 100% pewności.
Zdaniem specjalistów w branży, aby zabezpieczyć się w jak największym stopniu przed tylnymi furtkami w oprogramowaniu firmy powinny:
Aby zapobiec backdoorom w firmie przede wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek oraz podejść poważnie do tematu. Należy na bieżąco także aktualizować oprogramowanie oraz firmware i dbać o stosowne łatki dostarczane przez producenta lub zewnętrzną firmę.
Problem staje się co raz bardziej powszechny i jak pokazują statystyki, w najbliższym czasie zagrożenie backdoorami będzie rosnąć. Wdrażając odpowiednie procedury bezpieczeństwa w firmie można z całą pewnością zapobiec kryzysowym sytuacjom w IT.