Atrybuty rel=„noopener” i rel=„noreferrer” w SEO

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Atrybut rel=„noopener” i atrybut rel=„noreferrer” to kolejne obok follow i nofollow atrybuty pomocne w budowaniu linkowania i pozycjonowaniu stron internetowych. Czym są? Do czego służą? Kiedy je stosować? Zapraszamy do lektury!

Zacznijmy od początku. Czym jest znacznik rel?

Rel to skrót, który pochodzi od słowa relation (z j. angielskiego: relacja). Znacznik ten służy w języku HTML do określania relacji pomiędzy łączem i miejscem, do którego to łącze prowadzi.

Po co stosować atrybut rel=„noopener” i atrybut rel=„noreferrer”?

Atrybut rel=„noopener” i atrybut rel=„noreferrer” to znaczniki, które przez wprawnych SEOwców są używane do “prowadzenia” robotów wyszukiwarek internetowych. Są one częścią specyfikacji HTML 5, którą wykorzystuje się do osiągania lepszych pozycji strony w rankingu wyszukiwani Google.

Pozycjonowanie witryn opiera się na działaniach, które są prowadzone na stronie oraz które są prowadzone poza witryną. Lwią częścią czynności związanych z poprawieniem SEO strony internetowej jest budowanie linkowania. Dzięki temu można nie tylko dzielić się z czytelnikami wartościową wiedzą, ale także ułatwić nawigację na stronie oraz pomóc w odnalezieniu podobnych, interesujących daną osobę treści.

W WordPressie także można bardzo skutecznie budować linkowanie i tym samym wpływać pozytywnie na SEO strony. Pomóc w tym mogą właśnie atrybut rel=„noopener” i atrybut rel=„noreferrer”. Istnieje wiele strategii budowania linkowania tak, by dana strona była postrzegana przez Google jako wartościowa. Jak używać atrybutów rel=„noopener” i rel=„noreferrer”? Najpierw zastanówmy się, co to takiego.

Atrybut rel=„noopener” – co to takiego?

Atrybut rel=„noopener” to znacznik HTML, który stosujemy w kodzie w następujący sposób:

<a href=” https://it-biznes.com” rel=”noopener”>IT-Biznes.com</a>

Jakie jest jego działanie? Wyjaśniamy to poniżej.

Jak działa atrybut rel=„noopener”?

Atrybut rel=„noopener” chroni użytkowników danej strony internetowej przed otwarciem linków z atrybutem _blank (oznaczającym, że link ma zostać otwarty w nowej karcie lub w nowym oknie). Linki te mogą stanowić zagrożenie w sieci, ponieważ bardzo często są one wykorzystywane do tego, by nakłonić użytkownika do otwarcia szkodliwej witryny.

Bardzo łatwo jest przechwycić lub podszyć się pod inną stronę internetową tak, by po kliknięciu w link A czytelnik nie trafił do strony B, tylko do stworzonej na potrzeby ataku strony C. Standardowy użytkownik najczęściej nie zorientuje się, że ma do czynienia z podejrzaną stroną, a gdy już zauważy szkodliwe zmiany na swoim komputerze, raczej będzie za późno, by im zapobiec lub je cofnąć.

Z tego też powodu powstał znacznik rel=„noopener”. Znacznik ten zabezpiecza przez phishingowymi atakami, ponieważ ogranicza otwieranie linków w tle. Dobrą praktyką jest unikanie znacznika _blank w kodzie HTML, jednak zastosowanie rel=„noopener” jest o wiele prostsze!

UWAGA: atrybut rel=„noopener” nie działa w przeglądarce Mozilla Firefox. Aby go użyć w przeglądarce, która nie wspiera tego znacznika, należy zastosować kombinację dwóch atrybutów: rel=„noopener noreferrer.

Atrybut rel=„noreferrer” – co to takiego?

Atrybut rel=„noreferrer” to znacznik HTML, który stosujemy w kodzie w następujący sposób:

<a href=”https://it-biznes.com” rel=”noreferrer”>IT-Biznes.com</a>

Jak działa rel=„noreferrer”?

Jak działa atrybut rel=„noreferrer”?

Atrybut rel=„noreferrer” ma na celu zablokować przesyłanie informacji na temat danej witryny po kliknięciu w link. Mimo że w tym miejscu znajdzie się hiperłącze, dodanie w kodzie HTML znacznika rel=„noreferrer” spowoduje, że dla robotów Google taki link będzie niewidoczny.

Dzięki rel=„noreferrer” możliwe jest:

  • ukrycie nagłówka http,
  • zwiększenie prywatności i bezpieczeństwa użytkowników w sieci.

Póki co Google nie wypowiedziało się co do atrybutu rel=„noreferrer”, testy pokazują jednak, że może on dawać efekty podobne do atrybutu nofollow, który stosuje się w przypadku stron o niezaufanej zawartości.

Jak użyć rel=„noopener” i rel=„noreferrer” w WordPress?

WordPress to bardzo przyjazna platforma do tworzenia stron internetowych, nawet dla osób, które nie miały nigdy wcześniej do czynienia z językiem HTML. Aby użyć specjalnych atrybutów, można skorzystać z wtyczek lub zmienić edytor z wizualnego na tekstowy i wprowadzić zmiany w kodzie ręczni

Najnowsza wersja WordPress dodaje znacznik rel=„noopener” automatycznie, w związku z czym nie musimy tak naprawdę robić niczego szczególnego, by użyc tego atrybutu. Inaczej sprawa ma się z rel=„noreferrer”. Mimo że wciąż nie udowodniono szkodliwego wpływu tego znacznika na SEO strony, wielu użytkowników niechętnie stosuje ten atrybut. Warto pamiętać o tym, że jeśli chcemy usunąć któryś z atrybutów automatycznie przydzielonych przez WordPress, to takie zmiany można wprowadzić poprzez ręczne wprowadzenie odpowiednich komend w kodzie.

Źródło: https://porady.org/jak-i-kiedy-stosowac-atrybuty-rel-noopener-i-rel-noreferrer