Najlepsze gadżety reklamowe dla firm w 2025 roku
Atrybut rel=„noopener” i atrybut rel=„noreferrer” to kolejne obok follow i nofollow atrybuty pomocne w budowaniu linkowania i pozycjonowaniu stron internetowych. Czym są? Do czego służą? Kiedy je stosować? Zapraszamy do lektury!
Rel to skrót, który pochodzi od słowa relation (z j. angielskiego: relacja). Znacznik ten służy w języku HTML do określania relacji pomiędzy łączem i miejscem, do którego to łącze prowadzi.
Atrybut rel=„noopener” i atrybut rel=„noreferrer” to znaczniki, które przez wprawnych SEOwców są używane do “prowadzenia” robotów wyszukiwarek internetowych. Są one częścią specyfikacji HTML 5, którą wykorzystuje się do osiągania lepszych pozycji strony w rankingu wyszukiwani Google.
Pozycjonowanie witryn opiera się na działaniach, które są prowadzone na stronie oraz które są prowadzone poza witryną. Lwią częścią czynności związanych z poprawieniem SEO strony internetowej jest budowanie linkowania. Dzięki temu można nie tylko dzielić się z czytelnikami wartościową wiedzą, ale także ułatwić nawigację na stronie oraz pomóc w odnalezieniu podobnych, interesujących daną osobę treści.
W WordPressie także można bardzo skutecznie budować linkowanie i tym samym wpływać pozytywnie na SEO strony. Pomóc w tym mogą właśnie atrybut rel=„noopener” i atrybut rel=„noreferrer”. Istnieje wiele strategii budowania linkowania tak, by dana strona była postrzegana przez Google jako wartościowa. Jak używać atrybutów rel=„noopener” i rel=„noreferrer”? Najpierw zastanówmy się, co to takiego.
Atrybut rel=„noopener” to znacznik HTML, który stosujemy w kodzie w następujący sposób:
<a href=” https://it-biznes.com” rel=”noopener”>IT-Biznes.com</a>
Jakie jest jego działanie? Wyjaśniamy to poniżej.
Atrybut rel=„noopener” chroni użytkowników danej strony internetowej przed otwarciem linków z atrybutem _blank (oznaczającym, że link ma zostać otwarty w nowej karcie lub w nowym oknie). Linki te mogą stanowić zagrożenie w sieci, ponieważ bardzo często są one wykorzystywane do tego, by nakłonić użytkownika do otwarcia szkodliwej witryny.
Bardzo łatwo jest przechwycić lub podszyć się pod inną stronę internetową tak, by po kliknięciu w link A czytelnik nie trafił do strony B, tylko do stworzonej na potrzeby ataku strony C. Standardowy użytkownik najczęściej nie zorientuje się, że ma do czynienia z podejrzaną stroną, a gdy już zauważy szkodliwe zmiany na swoim komputerze, raczej będzie za późno, by im zapobiec lub je cofnąć.
Z tego też powodu powstał znacznik rel=„noopener”. Znacznik ten zabezpiecza przez phishingowymi atakami, ponieważ ogranicza otwieranie linków w tle. Dobrą praktyką jest unikanie znacznika _blank w kodzie HTML, jednak zastosowanie rel=„noopener” jest o wiele prostsze!
UWAGA: atrybut rel=„noopener” nie działa w przeglądarce Mozilla Firefox. Aby go użyć w przeglądarce, która nie wspiera tego znacznika, należy zastosować kombinację dwóch atrybutów: rel=„noopener noreferrer.
Atrybut rel=„noreferrer” to znacznik HTML, który stosujemy w kodzie w następujący sposób:
<a href=”https://it-biznes.com” rel=”noreferrer”>IT-Biznes.com</a>
Jak działa rel=„noreferrer”?
Atrybut rel=„noreferrer” ma na celu zablokować przesyłanie informacji na temat danej witryny po kliknięciu w link. Mimo że w tym miejscu znajdzie się hiperłącze, dodanie w kodzie HTML znacznika rel=„noreferrer” spowoduje, że dla robotów Google taki link będzie niewidoczny.
Dzięki rel=„noreferrer” możliwe jest:
Póki co Google nie wypowiedziało się co do atrybutu rel=„noreferrer”, testy pokazują jednak, że może on dawać efekty podobne do atrybutu nofollow, który stosuje się w przypadku stron o niezaufanej zawartości.
WordPress to bardzo przyjazna platforma do tworzenia stron internetowych, nawet dla osób, które nie miały nigdy wcześniej do czynienia z językiem HTML. Aby użyć specjalnych atrybutów, można skorzystać z wtyczek lub zmienić edytor z wizualnego na tekstowy i wprowadzić zmiany w kodzie ręczni
Najnowsza wersja WordPress dodaje znacznik rel=„noopener” automatycznie, w związku z czym nie musimy tak naprawdę robić niczego szczególnego, by użyc tego atrybutu. Inaczej sprawa ma się z rel=„noreferrer”. Mimo że wciąż nie udowodniono szkodliwego wpływu tego znacznika na SEO strony, wielu użytkowników niechętnie stosuje ten atrybut. Warto pamiętać o tym, że jeśli chcemy usunąć któryś z atrybutów automatycznie przydzielonych przez WordPress, to takie zmiany można wprowadzić poprzez ręczne wprowadzenie odpowiednich komend w kodzie.
Źródło: https://porady.org/jak-i-kiedy-stosowac-atrybuty-rel-noopener-i-rel-noreferrer