Aplikacja webowa a strona internetowa

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Co raz częściej klasyczne aplikacje przenoszone są do chmury i oferowane jako webowe odpowiedniki o takiej samej funkcjonalności. Jak połączyć je ze stroną internetową?

Aplikacje webowe zyskują nieustannie na popularności. Dzieje się tak ponieważ oferują znacznie większe korzyści użytkownikom a samym producentom umożliwiają łatwiejsze wdrożenie i popularyzację produktu. Co raz częściej firmy decydują się na integrację aplikacji webowych wraz ze stroną internetową. Takie rozwiązania daje wiele korzyści obu stronom i pozwala użytkownikom na płynne przejście z pomiędzy opisem produktu a wersją demo. Jakie są zatem różnice pomiędzy aplikacją webową a stroną internetową oraz jak wdrożyć taki projekt w firmie?

Aplikacja

Aplikacja sama w sobie to oprogramowanie, które służy wykonywaniu konkretnych operacji oraz udostępnienie funkcji, które ułatwią, przyśpieszą lub zautomatyzują pewne działania. Klasyczne aplikacje kojarzoną są najczęściej z systemami takimi jak Microsoft Windows gdzie za pomocą instalatora lub archiwum uruchamiamy program przeznaczony do np. obsługi sprzedaży w firmie lub ochrony komputera.

Klasyczne aplikacje doskonale znajdują swoje zastosowanie w przypadku największych firm, które potrzebują bardzo rozbudowanych funkcji, niedostępnych lub niemożliwych do realizacji w formie webowej.

Aplikacja mobilna

Znane jest również pojęcie aplikacji mobilnej, które istnieje mniej więcej od czasu powstania pierwszego iPhone’a. Programy pobierane ze sklepów Google Play i App Store pozwalają naszym smartphonom na znacznie więcej niż oferuje producent oprogramowania.

Mobilne aplikacje uruchamiane są tylko na urządzeniach z małym ekranem oraz wyposażonych w system iOS lub Android.

Aplikacja webowa

Aplikacje webowe to pojęcie, które chociaż od dawna krąży w internecie to jednak od stosunkowo nie dawna znajduje szersze zastosowanie wśród MŚP. Bowie to właśnie na rynku małych i średnich przedsiębiorstw królują aplikacje webowe. Podstawową różnicą względem klasycznego programu jest oczywiście dostęp online za pomocą każdego urządzenia. Aplikacje webowe często wyglądają jak klasyczna strona internetowa z tą różnicą, iż pozwalają na zaprogramowanie dowolnej i zaawansowanej funkcji. W taki sposób za pomocą webowych aplikacji producenci udostępniają proste kreatory, edytory graficzne, platformy hostingowe, a nawet aplikacje bankowe.

W przeciwieństwie do poprzednich rozwiązań aplikacje webowe mogą być uruchamiane na każdym urządzeniu. Wystarczy nowoczesna przeglądarka np. Google Chrome. Niski koszt wdrożenia platformy oraz duża elastyczność sprawia, że z webowych aplikacji korzysta co raz więcej firm.

Aplikacja webowa a strona internetowa

Do wdrażania prostych aplikacji webowych doskonale sprawdza się system WordPress. Platforma ta umożliwia nie tylko uruchomienie strony internetowej, ale zintegrowanie jej z dedykowanymi funkcjami np. dostępnymi po zalogowaniu się na konto klienta.

W przypadku bardziej wymagających zastosowań takich jak w firmie Packhelp, która dostarcza kreator opakowań, producenci korzystają z innych języków programowania o znacznie większych możliwościach. Jednak dzięki rozwinięciu technologii HTML5 i CSS3 możliwe jest tak dostosowanie aplikacji oraz strony internetowej, aby były one spójne wizualnie oraz umożliwiały szybkie i praktycznie niedostrzegalne przeniesienie użytkownika.

Dzięki temu firmy zyskują możliwości lepszej prezentacji swoich produktów i usług oraz dostęp do szerszej grupy klientów.