5 wskazówek dotyczących e-bezpieczeństwa

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Czy zakładając konta na profilach społecznościowych czy konta bankowe, dokonując zakupów i operacji finansowych, czujemy się e-bezpiecznie, umieszczając dane osobowe w sieci? Z tego powodu warto zapoznać się z 5 najbardziej wartościowymi wskazówkami, dzięki którym korzystanie z sieci będzie bezpieczne.

Nie używaj swojego nazwiska w nazwie użytkownika 

Zakładając konto na portalu społecznościowym czy w sklepie internetowym, nazwa użytkownika powinna być bardziej kreatywna. Najlepiej powiązana z nazwą twojego zwierzaka czy najlepszego zawodnika. Nigdy nie podawaj w nazwie swoich prawdziwych danych osobowych, gdyż większość obcych nam osób tylko na to czeka, np. haker i może uzyskać wiele informacji na Twój temat. Dlatego bądź kreatywny i stawiaj na pomysłowość.

Nie ujawniaj danych osobowych

Dane osobowe to jeden wielki bank informacji na Twój temat. Nieznajomi mogą je wykorzystać w nieodpowiedni sposób, w taki, o którym ty nie będziesz wiedział. Przykładowo, rozmawiając na czatach, nie widzimy twarzy osoby, z którą piszemy. Dlatego wirtualny znajomy powinien zostać wirtualnym znajomym. Z tego względu, przeglądając Internet nigdy nie ujawniaj swoich danych, jak np. adres zamieszkania, numer telefonu, wiek czy prawdziwe imię. Nie należy również podawać nazwy Twojej szkoły, danych bankowych czy numeru dowodu osobistego. W ten sposób będziesz miał pewność, że twoje dane są w pełni bezpieczne, a i ty ochronisz znane Ci osoby. Nie podawaj w żadnym wypadku, danych o jakichkolwiek osobach. Pamiętaj, że istnieje ochrona danych osobowych, na którą możesz się powołać i polityka prywatności. Co jeszcze jest ważne? Pamiętaj, że cokolwiek zamieszczasz w sieci pozostawia ślad, pliki czy dane osobowe, umożliwiamy osobom trzecim, nawet tym, co ich nie lubimy na ich podgląd. Jeżeli nie chcesz, by tak się działo, cenisz prywatność i tajemnicę, po prostu ich nie umieszczaj.

Twoje hasło, twoja tajemnica 

Pamiętaj, że twoje hasło, to twoja tajemnica. Jeżeli udostępniasz swoje hasło komuś innemu, może on je wykorzystać w niekorzystnym celu, np. wykraść nasze dane czy oczernić w naszym imieniu jakąś osobę. Ktoś, kto zna Twoje hasło, zna wszystko o Tobie. Lepiej swoje hasła zachowaj dla siebie, nie zachowuj ich w sieci, zapisz sobie na kartce i schowaj w sekretnym miejscu.

Nie umieszczaj w sieci tego, czego nie jesteś pewien 

Zamieszczając w sieci informacje o sobie, czy zdjęcia na profilach internetowych, nie ma już odwrotu. Chcąc je wykasować, nawet w starszej wersji przeglądarki, ślad po nich pozostaje. A to tylko pretekst dla hakerów i nieodpowiednich osób. Szczególną ostrożność powinna zachować młodzież szkolna i dzieci, gdyż umieszczając zdjęcia, ludzie z zewnątrz mogą dowiedzieć się, kim naprawdę są. Pamiętaj, twoja tożsamość, twoja tajemnica. Nawet nie będziesz wiedzieć, w którym momencie ktoś przerobił twoje zdjęcie i umieścił je na stronie internetowej bez twojego pozwolenia, przysporzy ci to sporo problemów, a tego chcemy uniknąć. Zanim, więc jeśli będziesz chciał coś zamieścić w sieci, pomyśl dwa, a nawet trzy razy.

Warto znać politykę prywatności i regulamin stron internetowych

Nikt z nas nie lubi czytać regulaminów i bez zastanowienia zakłada konto i umieszcza swoje dane. Jednakże warto przeczytać informacje o polityce prywatności i regulaminie danej strony internetowej. Mamy dostęp do nieograniczonej ilości przeglądania stron internetowych, ale bez względu na to, jaki jest nasz ulubiony typ, warto poznać regulamin, by dowiedzieć się, w jaki sposób możemy chronić swoje dane. Regulamin możesz przeczytać samemu, a jeżeli jesteś niepełnoletni z rodzicami, aby lepiej go zrozumieć. Regulamin danej strony mówi m.in. o tym, że można wybrać osoby, którym nasze dane możemy powierzyć. Najlepiej niech będą to osoby, które znamy i wiemy, że są godne zaufania.

Podsumowując, dodatkowo możemy dodać, iż ważną kwestią są również pobierane przez nas pliki. Najlepiej nie pobierać tych, do których nie mamy zaufania, gdyż takie mogą uszkodzić nasz komputer i wykraść nasze dane. Zaleca się, aby zainstalować system ostrzegawczy na komputerze, który będzie informować np. czy dana wiadomość na poczcie to spam. A na sam koniec, jeżeli jesteś niepełnoletni i nie czujesz się w sieci bezpiecznie, to poinformuj o tym osobę dorosłą. Pomoże Ci ona zgłosić sprawę do administratora strony i w razie potrzeby zgłosić sprawę na policję. Dlatego warto znać powyższe wskazówki, aby poczuć się e-bezpiecznie w sieci.