5 sposobów na ochronę przed ransomware

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Ransomware to coraz bardziej popularny program do szyfrowania plików na komputerze. Używany jest przez hackerów, który próbują w ten sposób wyłudzić od kogoś pieniądze. Na szczęście pojawiają się też programy dzięki którym możemy się zabezpieczyć przed napaścią. Przedstawiamy 5 sposobów na ochronę przed ransomware.Do naszego komputera ransomware może się dostać, jeśli np., otworzymy zainfekowanego maila o nieznanej treści. Wtedy wirus szuka pliku, który mógłby zaszyfrować, gdy go znajdzie robi to. Niektórzy hackerzy, proponują, że wyślą klucz do odblokowania, jeśli zapłacimy im sporą sumę pieniędzy. Nie warto jednak liczyć na uczciwość tych osób. Lepiej dmuchać na zimne i zacząć się zabezpieczać wcześniej.

1. Kopia zapasowa

Jeśli chcesz uchronić się przed utratą ważnych danych, rób często kopie zapasowe. W ten sposób nie stracisz cennych informacji, nawet gdy dopadnie cię ransomware. Przechowuj kopie w bezpiecznych miejscach np., na nośnikach pamięci.

2. Zabezpieczenie

Zainstaluj na swoim komputerze programy ochronne. Jeśli pojawią się nowsze wersje, zaktualizuj je. Istnieją programy, które potrafią ochronić sprzęt przed ransomware, ale ze względu na to, że w każdej chwili mogą pojawić się nowe wirusy, trzeba na bieżąco je aktualizować lub instalować nowe.

3. Poczta

Nigdy nie otwieraj podejrzanie wyglądających wiadomości. Nie pobieraj niczego, co jest w załączniku danego maila, sprawdzaj adres nadawcy. Jeśli nie spodziewasz się, żadnych ważnych wiadomości przesyłanych drogą elektroniczną np., przez bank, a takową dostaniesz, całkiem możliwe, że jest to wirus. W takiej sytuacji, najlepiej skontaktować się z potencjalnym nadawcą, aby upewnić się, czy to faktycznie on jest nadawcą.

4. Strony internetowe

Uważaj na jakie strony internetowe wchodzisz. Nie pobieraj plików z nieznanych, niezaufanych źródeł. Unikaj wszystkiego, co jest podejrzane. Otwarcie jakiejś zakazanej strony lub zezwolenie na użycie wtyczki może się okazać wirusem, który zaatakuje twój komputer i zaszyfruje dane plików. Jeśli musisz pobrać jakiś plik, najlepiej od razu go zeskanuj w celu wykrycia zagrożenia.

5. Rozszerzenia plików

Ransomware często podszywa się pod znane rozszerzenia plików. Jeśli chcesz szybko wykryć taki fałszywy plik, musisz wyłączyć opcje ,,ukryj rozszerzenia znanych typów plików”. Pozwoli ci to na szybsze odnalezienie podejrzanego pliku i pozbycie się go.

Co robić, gdy padniemy już ofiarą ransomware? Warto wtedy skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która naprawi i przywróci nasze dane do pierwotnego stanu bez płacenia okupu.