Branże IT określa się jako rynek pracownika i nic w tym dziwnego. Pracownicy w tej branży mogą dyktować warunki, dlatego dla wielu osób bycie programistą to spełnienie marzeń.
5 umiejętności – które powinieneś mieć w pracy IT
Aby zostać programistą wcale nie trzeba ukończyć studiów informatycznych, wystarczy kilkumiesięczny kurs i zaangażowanie, które pozwoli nam na ciągły rozwój, bo branża IT nigdy nie stoi w miejscu. Oto 5 umiejętności, które pomogą CI w uzyskaniu pracy w IT.
- Gotowość do poszerzania swojej wiedzy – Musisz być świadomy o dynamice branży IT. Tutaj nowości pojawiają się nawet co miesiąc, a technologie sprzed kilku lat są już nie zdatne do użytku. Wielu programistów do dzisiaj programują w sposób, w który się uczyli. A tymczasem osoby, które są na bieżąco z technologią mają zdecydowaną przewagę. Programista, który chce rozwikłać problem, ale przy tym szuka najlepszego rozwiązania to idealny kandydat. Pamiętaj, że chęć rozwoju powoduje szybkie uzupełnienie braków tak potrzebnej wiedzy w szybko rozwijającej się branży IT.
- Proste rozwiązania – Programista zdecydowanie powinien szukać najprostszych rozwiązań z możliwych. Jego czas jest stosunkowo drogi, więc nie powinien zajmować się pisaniem nowych programów, a korzystać już z gotowych baz programów.
- Nie rób wszystkiego sam – Czasem warto jako programista przełamać się i stwierdzić, że poprzednia osoba rozwiązała problem w dobry sposób. Oszczędza się wtedy czas, a praca będzie bardziej efektowna, niż robienie wszystkiego po swojemu.
- Język angielski to konieczność – Jeśli chcesz dostać prace w IT to musisz znać perfekcyjnie język angielski. Znajomość tego języka przydaje się w czytaniu dokumentów czy przy obsłudze programów.
- Motywacja i samodyscyplina – Programista w pracy IT musi być zdeterminowany, musi chcieć rozwiązywać problemy. Motywacja w tej branży musi istnieć tak samo jak na początku kariery, jak i po paru latach, kiedy trzeba zgłębiać wiedzę, aby zostać na liście top. Programista, który chce otrzymać ofertę pracy IT to osoba wykazująca olbrzymią motywację do nauki. Raczej żaden wschodzący programista, który nie jest zmotywowany do działania nie znajdzie pracy w ciągu 3 miesięcy od zakończenia szkolenia.
Pamiętaj, że jak czegoś nie lubisz to raczej nie będziesz w tym dobry. Więc jeśli marzysz o pracy w IT to musisz to lubić. Jeśli programowanie staje się twoją przyjemnością, to pojawia się chęć rozwoju, uczenia się i zdobywania wiedzy. I to przede wszystkim jest najważniejsze.