10 najlepszych darmowych programów do firmy

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Przedstawiamy listę 10 najlepszych, darmowych aplikacji przeznaczonych dla firm, które pomogą zoptymalizować i ułatwić prowadzenie Twojego biznesu.

Każda osoba zakładająca własną działalność musi się liczyć z kosztami jej utrzymania. Począwszy od czynszu, podatków, usług zewnętrznych kończąc na wynagrodzeniach dla pracowników. Większość przyszłych firm nie może obyć się bez komputerów i programów, które wiążą się kolejnymi wydatkami i koncesjami. Z tego też względu w dzisiejszych czasach dużym ułatwieniem jest darmowe oprogramowanie, które bezproblemowo można wykorzystać  do celów komercyjnych.

Normą w polskich firmach jest komputer bądź laptop z programem operacyjnym Windows i pakietem Office. To połączenie usatysfakcjonuje przyszłego biznesmena, natomiast wiąże się ono z kosztami, bo za wspomniany system i pakiety należy zapłacić. Na dodatek dochodzą inne programy, które są niezbędne do prawidłowego i sprawnego prowadzenia firmy.

  1. Podstawą jest system operacyjny. Darmowym zamiennikiem popularnego Windowsa może być jedna z wielu wersji Linuxa (np. Linux Mint). Sprawdzi się przy obsłudze komputerów o przeciętnym poziomie wymagalności, jeśli chodzi o jego użytkownika.
  2. Kolejnym ważnym elementem jest ochrona przed wirusami. Na przykład program Avast zapewnia taką samą ochronę jak programy antywirusowe, zainstalowane przez producenta.
  3. Tworzenie kopii zapasowych jest również ważną czynnością. Najbezpieczniejszą formą jest przechowywanie danych on-line (np. Dropbox).
  4. W dzisiejszej dobie internetu żaden komputer nie obędzie się bez dobrej i szybkiej przeglądarki. Godnymi polecenia zamiennikami Microsoft Internet Explorer są Mozilla Firefox lub Google Chrome.
  5. Odbieranie maili, jak i ich wysyłanie najsprawniej obsługuje poczta typu on-line, jak np. Gmail.
  6. Właściciel firmy nie obędzie się bez programu do fakturowania i księgowania. Ciekawą propozycją jest program o nazwie: Faktura, który nie ma żadnych ograniczeń dla użytkownika.
  7. Za bazę klientów odpowiadają programu typu CRM (np. SugarCRM), których na rynku jest duży wybór i każdy przedsiębiorca może znaleźć program, który spełni jego wymagania i profilu jego firmy.
  8. Większość z firm, które posiada własną stronę internetową używają narzędzia FTP lub klienta SSH do wgrania lub pobrania plików zarówno do, jak i z serwera. Godnymi polecenia programami są:  klient FTP: Filezilla, klient SSH: MobaXterm.
  9. Wiele programów do edycji zdjęć, jak także do ich organizacji bądź samego rysowania jest bardzo kosztownych. Rynek daje nam możliwość pozyskania programów, które są zdolne do wykonywania tych zadań, bez ponoszenia wygórowanych kosztów (np. Paint.net, Google Picasa).
  10. Nieodłącznym elementem jest także pakiet biurowy. Microsoft Office jest jednym z bardziej kosztownych programów, który jest niezbędny. Wysokiej jakości, godnym uwagi oraz darmowym pakietem jest OpenOffice.

Jak widać na rynku są dostępne programy dla firm, z których można uczciwie i bezpłatnie korzystać. Oczywiście nie spełnią one oczekiwań każdego posiadacza własnej działalności i będzie on musiał przy większych wymaganiach skorzystać z oprogramowania odpłatnie, ale jest to dobre rozwiązanie dla firm jednoosobowych, jak i małych oraz średnich.