Zastanawiasz się na czym polega praca w korporacji? Chcesz zacząć swoją karierę w dużej firmie z branży IT lub u innego wielkiego bracza? Koniecznie przeczytaj ten artykuł

Praca w korporacji tak na prawdę w Polsce istnieje od kilkunastu lat. Potrzeba było bowiem wielu lat po zakończeniu wielkiej transformacji, aby na stałe wprowadziły się do nas największe przedsiębiorstwa na świecie. Na początek odpowiedzmy sobie zatem czym są korporacje i w jakich mamy szansę na karierę w naszym kraju.

Praca w korporacji

Korporacja jest w Polsce głównie kojarzona z największymi firmami na świecie. I faktycznie słowo to w Stanach Zjednoczonych oznacza firmę będącą spółką akcyjną. W przypadku przedsiębiorstw z branży technologicznej korporacje zatrudniają zazwyczaj tysiące pracowników, a ich placówki rozsiane są po całym świecie. Również w Polsce mamy możliwość zatrudnienia u wielu znanych, zagranicznych graczy. Jednak także nasze rodzinne podwórko zrodziło firmy, które władają całym światem biznesu. Poznajmy je:

  • FCA Poland SA,
  • Tauron Polska Energia S.A.,
  • KGHM Polska Miedź S.A,
  • Grupa Lotos S.A,
  • Eurocash S.A.,
  • PZU S.A.,
  • PGE S.A.,
  • PGNiG S.A.,
  • Jeronimo Martins Polska S.A.,
  • Polski Koncern Naftowy Orlen S.A.

A co w przypadku, gdy chcemy znaleźć zatrudnienie w branży IT wśród wielkich korporacji? Bez problemu możemy w Polsce próbować sił wśród takich firm jak Google, Intel, czy też Facebook. Chociaż są to jedynie lokalne oddziały gigantów IT to jednak struktura korporacji pozwala na długą i obiecującą karierę.

Na czym polega?

Odpowiadając na nasze dzisiejsze pytanie Praca w korporacji – na czym polega? wymienimy teraz najważniejsze różnice pomiędzy pracą w takiej firmie a zwykłym zatrudnieniem.

Przede wszystkim w korporacji mamy długą drogę rozwoju i kariery, ponieważ tysiące pracowników to także setki posiad, na które możemy awansować. To jest największa zaleta pracy w korporacji. Jednak minusem są bardzo sztywne reguły i zasady panujące w korporacjach. Decydując się na pracę w korporacji musimy wiedzieć, że przestrzeganie tych reguł jest również ściśle kontrolowane. Otrzymujemy wielkie możliwości, ale ich ceną jest śledzenie każdego naszego ruchu.

Ważnym elementem pracy w „korpo” jest również mocna integracja pracowników, co korzystnie wpływa na pracę i relacje międzydziałowe. Pracując w tak dużym przedsiębiorstwie możemy liczyć na bogaty pakiet świadczeń socjalnych, karty na siłownię, atrakcyjne premie targetowe, szkolenia i wiele innych przywilejów. Jednak musimy także liczyć się z długimi godzinami pracy. To właśnie z nich słynie Warszawa – polskie miasto korporacji i słynna ulica Domaniewska – centrum wielkich firm w stolicy.

Same zasady wykonywania poleceń w korporacji nie różnią się znacząco od normalnej firmy – obie muszą zarabiać, a pracownicy wykonywać niezbędne czynności, aby utrzymać ten organizm przy życiu. Dla wielu ludzi na świecie korporacja to styl życia i często w jednej takiej firmie pracują całe rodziny. Chcesz wiedzieć więcej o pracy w korporacji? Przeczytaj nasz ostatni artykuł The Circle – IT przyszłości, czy tylko science fiction? i oglądnij film Krąg.

Praca w korporacji – na czym polega?

Praca w korporacji – na czym polega jej fenomen? Każdy z nas lubi i ceni sobie bezpieczeństwo. Korporacja daje nam ten przywilej. Naszą ceną jest duża ilość pracy i pewnego rodzaju ograniczenie, jednak wiele przywilejów wynagradza nam to bolączki. Główną różnią pomiędzy korporacją a firmą jest rozległy poziom struktury i formalności. Otwiera to jednak nam drzwi do całego świata. Czy warto? Przekonaj się sam, jednak wybierając swoją karierę poznaj najpierw wszystkie Mity na temat pracy branży IT.