Poznaj czym jest outsourcing – wady i zalety tej popularnej formy współpracy sprawiają, że jest to obecnie bardzo popularny model wykonywania usług.

Outsourcing w ostatnich latach stał się bardzo popularny w Polsce. Dotyczy to także innych branż, nie tylko IT. Przedstawimy wam dzisiaj definicję ogólną tego pojęcia, zastosowanie jego w praktyce oraz wady i zalety outsourcingu. Gotowi?

Outsourcing

Zacznijmy więc od samego początku. Outsourcing to pojęcie, która oznacza wynajęcie zewnętrznej firmy do realizacji części lub całości projektu IT. W przypadku innych branż outsourcingiem możemy nazwać np. korzystanie z usług zewnętrznej firmy do ochrony budynku lub sprzątania powierzchni. Mówiąc wprost outsourcingiem nazwiemy wszystkie te działania, które nie wykonują nasi pracownicy, ale firma będąca na naszym kontrakcie. Samo pojęcie outsourcing pochodzi od słów outside-resource-using, czyli używania zewnętrznych środków do realizacji celów. W dzisiejszym artykule Outsourcing – wady i zalety powiemy jednak szerzej o tej popularnej metodzie współpracy, bowiem wymienimy jej mocne i słabe strony.

Outsourcing – wady

Istnieje kilka głównych powodów dla których outsourcing nie jest najlepszy rozwiązaniem. Przedstawimy wam je teraz:

  • Ochrona informacji – Korzystanie z zewnętrznej firmy narażane bezpieczeństwo naszej firmy poprzez dzielenie się poufnymi informacjami. Wybierając firmę do outsourcingu musimy zatem bardzo dobrze przygotować klauzulę poufności.
  • Kontrola procesów – Zdecydowanie łatwiej jest kontrolować własnych pracowników niż zewnętrzną firmę. I chociaż outsourcing daje oszczędności to jednak nie wiemy tak na prawdę jakie one są. Zobowiązuje nas umowa i stałe stawki.
  • Dodatkowe koszty – A gdy już mowa o stawkach to należy również pamiętać, że w przypadku wykonania niektórych zleceń możemy otrzymać fakturę za outsourcing dodatkowych czynności niezbędnych do realizacji projektu i nieobjętych umową.

Przerażeni? Nie jest tak źle. Dla outsourcingu wady i zalety równoważą się całkowicie, a może wręcz rzecz, że tych drugich jest więcej. Sprawdźcie sami.

Outsourcing – zalety

Jaki więc są zalety outsourcingu? Poznajmy najważniejsze z nich przed podjęciem ostatecznej decyzji:

  • Niskie koszty – Paradoksalnie na koniec dnia to właśnie outsourcing pozwala nam zaoszczędzić dodatkową gotówkę. To właśnie, dlatego tak bardzo popularna stała się ta metoda współpracy.
  • Wysoka jakość – Wybierając firmę dla outsourcingu możemy spodziewać się także wysokiej jakości w niskiej cenie. Dotyczy to każdych usług, nie tylko w IT. Dlaczego tak się dzieje? Wyspecjalizowane firmy wiedzą jak odpowiednio optymalizować procesy i ciąć koszty. A te są następnie mniejsze dla nas samych.
  • Elastyczność zasobów – Dzięki usłudze outsourcingu możemy bardzo szybko zwiększyć lub zmniejszyć potrzebne ręce do pracy. Pozwala to na większą elastyczność działań przedsiębiorstwa oraz szybki dostęp do specjalistów z całego świata.
  • Pełne skupienie – Bywa tak, że nasz core biznes potrzebuje opieki nad projektami, które mają mniejsze, ale wciąż kluczowe znaczenie. Wynajęcie firmy wspierającej nasze działania możemy skupić się na tym co najważniejsze, a resztę zostawić dla outsourcingu.

Outsourcing – wady i zalety

To tylko kilka przykładów wady i zalety ma outsourcing. Na pewno można by przytoczyć więcej przykładów, a dla każdej branży wybrać te najbardziej odpowiednie. Jednak teraz wiecie więcej na ten temat. Z łatwością możecie podjąć dobrą decyzję dla swojego e-biznesu i zdecydować o tym, czy korzystać z usług outsourcingu.

Dla branży outsourcingu wady i zalety mają kluczowe znaczenie, ponieważ obustronna współpraca dotyczy również wykonawcy – nie tylko firmę zlecającą. Co jednak ważne, rynek ten wciąż się dynamicznie rozwija, a firmy cały czas podnoszą jakość swoich usług, dlatego nie rezygnujmy z nich po przeczytaniu pierwszej części wpisu.