Postaw Tarot Online za darmo

Informatyzacja firmy. Jak uniknąć pułapki informatycznego spaghetti?

Do sytuacji tzw. „spaghetti informatycznego” dochodzi często, gdy firma korzysta z wielu rozwiązań IT, które nie współpracują ze sobą. Jak tego uniknąć i dlaczego najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie zastosowanie systemu ERP? Sprawdź!

Rozwój systemów informatycznych, postępujący wraz z rozwojem firmy, jest naturalnym procesem. Wynika on wprost z faktu, że każdy z rosnących obszarów przedsiębiorstwa z czasem będzie potrzebował wsparcia ze strony zautomatyzowanych narzędzi IT. Nie zapominajmy jednak, że nawet najdokładniej zaplanowany i zoptymalizowany cząstkowy proces, nie może jeszcze stanowić o sukcesie całości działań firmy (czy to produkcyjnych, czy handlowych lub usługowych).

Biznes traci przez chaos

Dopiero skoordynowane planowanie wszystkich działań składających się finalnie na coś, co jest efektem pracy danej branży (wyprodukowany lub sprzedany produkt czy zaoferowana usługa) decyduje o sukcesie, czyli wypełnieniu KPI-ów i pełnym zadowoleniu klientów. Z tego wynika wprost potrzeba integracji wszystkich struktur informatycznych, które funkcjonują w firmie. Przykładowo, nawet najnowocześniejszy mechanizm koordynujący pracę na taśmie produkcyjnej nie zapewni efektywności procesu wytwórczego, nie współpracując w pełni efektywnie z oprogramowaniem i urządzeniami sterującymi gospodarką magazynową. Pierwszym więc warunkiem do osiągnięcia sukcesu jest integracja. Jaki jest drugi? Musi być to integracja odpowiednio przemyślana, zaplanowana „z góry”, ze świadomością opisanych wyżej prawidłowości. „Projektowanie” jej „w biegu”, jako odpowiedzi na potrzeby danej chwili, zaowocuje niespasowaniem poszczególnych elementów, czyli właśnie wplątaniem się w tytułowe „spaghetti”.

Kontrola nad procesami

„Informatyczne spaghetti” jest więc niczym innym, jak utratą kontroli nad skoordynowanym przepływem informacji i procesami zachodzących w firmie. Zwykle, gdy już do tego dochodzi, przedsiębiorcy szukają po omacku jak najszybszego sposobu na wyjście z sytuacji, decydując się na zastosowanie platformy integracyjnej. Jest to rozwiązanie mające zapewnić przepływ danych pomiędzy programami, z których korzysta firma. Uwaga jednak! Im tych programów więcej, tym proces ich integracji jest mocniej skomplikowany, a co za tym idzie… bardziej ryzykowny i kosztowny.

Dlaczego system ERP?

Dlatego właśnie przy wyborze rozwiązań informatycznych warto od razu patrzeć w przyszłość i zamiast szeregu malutkich programów nadzorujących cząstkowe, poszczególnie gałęzie pracy, zainwestować od razu w wielomodułowy system ERP. Godna polecenia będzie np. oferta firmy Streamsoft – polskiego producenta i dostawcy, specjalizującego się w tworzeniu rozwiązań dla branż produkcyjnej, a także omichannel i retail. Główną zaletą oprogramowania klasy ERP jest to, że spaja ono wszystkie obszary działalności firmy. Choć bowiem poszczególne moduły systemu posiadają różnorodną funkcjonalność, to wszystkie uzupełniają nawzajem, a przede wszystkim działają na jednej bazie. Podsumowując: system ERP nie tylko gromadzi i porządkuje dane, ale przede wszystkim integruje wszystkie obszary funkcjonowania firmy oraz wspomaga zarządzanie zasobami w maksymalnie wydajny sposób.

Komentowanie wyłączone