Gdzie szukać oferty pracy dla informatyków

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Branża IT to jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi biznesu. Informatycy mogą liczyć na bardzo dobrze płatne stanowiska pracy, oraz na pewne zatrudnienie. O najlepszych specjalistów w branży firmy wręcz konkurują, oferując coraz to atrakcyjniejsze warunki pracy oraz dodatkowe benefity. O tym, gdzie najlepiej szukać ofert pracy dla informatyków, przeczytasz w poniższym artykule.

Sektor branży informatycznej kwitnie w Polsce od ponad dziesięciu lat. Wynika to przede wszystkim z rosnącej cyfryzacji społeczeństwa. Teraz każde większe przedsiębiorstwo nie może funkcjonować bez własnego sektora IT.Dzięki temu oferty pracy dla informatyków są bardzo atrakcyjne.

Prognozy dla branży

Szacuje się, że wartość rynku IT w Polsce w latach 2011-2015, wzrosła ponad dwukrotnie. Od tego czasu tempo wzrostu wartości branży technologii informacyjnych cały czas rośnie. Tylko raz, w roku 2009 zanotowano znaczy spadek notowań  wartość sektora usług informatycznych. Według prognoz, w najbliższych latach sektor usług informatycznych nadal będzie niezwykle popularny. Ponad to, według badań przeprowadzonych przez Manpower Gruop, branża informatyczna jest 6. w kolejności branż mających największe braki kadrowe. Oznacza to, że osoby które zdecydują się na studia informatyczne, mogą być praktycznie pewne znalezienia pracy.

Rekiny biznesu IT

Coraz więcej firm zagranicznych buduje swoje oddziały w Polsce. Na inwestycje w naszym kraju zdecydowali się tacy giganci jak Hewlett Packard, IBM, Capgemini czy Nokia Siemens Network. Wszystkie te firmy opierają swoją działalność na świadczeniu usług informatycznych, dla tego też zatrudniają najlepszych z branży. W swych oddziałach zatrudniają specjalistów do obsługi aplikacji czy do utrzymania i rozbudowy już istniejących oprogramowań. Wśród miast, w których najłatwiej znaleźć pracę dla informatyków wymienia Wrocław, Warszawę oraz Katowice.  Dzięki ciągłemu rozwojowi dogania je pod tym względem Łódź, stanowiąca powoli zagłębie biznesu informatycznego. W tych miast najłatwiej jest więc znaleźć oferty pracy dla informatyków.

Kompetencje najlepszych informatyków

Osoba, która poszukuje pracy jako informatyk powinna znać przynajmniej dwa języki programowania, java oraz dot.net. Pracownik, który może się pochwalić znajomością tych dwóch języków kodowania, jest dla pracodawcy niezwykle cennym. Poszukiwani są także analitycy biznesowi, systemowi, oraz osoby odpowiedzialni za rozwój tych oraz innych systemów. Ponad to pracodawcy także oczekują umiejętności języków obcych. Najczęściej podaje się język niemiecki oraz angielski, ale tez poszukiwani są pracownicy władający językiem francuskim, norweskim, a coraz częściej japońskim oraz chińskim. Przede wszystkim jednak idealny kandydat na stanowisko pracy informatyka powinien być gotowy do dalszej nauki, i poszerzania swoich kompetencji.

Gdzie szukać oferty pracy dla informatyków?

Najpopularniejszym serwisem, który dodatkowo umożliwia budowę sieci kontaktów jest Linkedln. Dzięki skutecznemu algorytmowi, ułatwiającemu poszukiwanie ofert pracy, łatwiej jest znaleźć tą odpowiadającą oczekiwaniom. Ponad to dostęp do konta kandydata mają także rekruterzy oraz łowcy talentów. Podobnym w swych założeniach jest portal GoldenLine. Innym sposobem poszukiwania ofert są grupy na Facebooku, gdzie ogłoszenia umieszczają pracodawcy. Jest to szczególnie korzystne, gdy przy okazji szukania pracy chcemy także poszerzyć zainteresowania, ponieważ na grupach można znaleźć wiele cennych wskazówek. Kolejnym sposobem jest subskrybowanie ogłoszeń portali, umożliwiających zamieszczanie ofert pracy. Ogłoszenia są rozsyłane do osób, które wskazały jaki obszar pracy ich interesuje. Innym sposobem jest poszukiwanie pracy z polecenia, dzięki posiadanym już znajomościom. Warto także udać się na targi pracy, i poszukać ofert bezpośrednio u interesujących nas pracodawców.